mojeprzeloty.pl
O portalu | Społeczność | Reklama | Media | Praca | Kontakt
Nowości dla pasażerów, promocje lotnicze na tanie bilety lotnicze oferowane przez tradycyjne i tanie linie lotnicze. Nowe trasy, noclegi i ubezpieczenia turystyczne.
promocjelinie lotniczetrasybilety lotniczelotniskaubezpieczenianoclegiOferty specjalne Lufthansy >

mojeprzeloty.pl > Nowości > Aeroflot: Ostatnie samoloty Ił-96 opuszczają flotę

 

2014-03-30 Aeroflot: Ostatnie samoloty Ił-96 opuszczają flotę

 
Rosyjski narodowy przewoźnik Aeroflot wycofał z floty ostatnie samoloty Iljuszyn Ił-96.
 


Te szerokokadłubowe samoloty, które zostały zaprojektowane jeszcze w czasach ZSRR (lata 80-te XX wieku), były radziecką odpowiedzią na zachodnie samoloty pasażerskie dalekiego zasięgu - europejskiego Airbusa i amerykańskiego Boeinga.


Ił-96-300 w barwach linii Aeroflot (grafika: Kirill Naumenko (CC))

Samolot tego typu ma zasięg 11 tys. km, co umożliwia m.in. bezpośrednie loty z Moskwy do Los Angeles.

Ił-96 to czterosilnikowy samolot szerokokadłubowy mający 55 długości, 60 m szerokości i oferujący miejsca dla około 260 pasażerów. Ił-96 to skrócona konstrukcja pierwszego radzieckiego samolotu szerokokadłubowego Ił-86. Pierwszy lot Iła-96 odbył się 28 września 1988 roku, kiedy jeszcze istniało ZSRR. Jednakże do służby zaczął wchodzić już po jego rozpadzie. Wersja pasażerska Ił-96 nie jest już produkowana. Nadal produkowane są tylko samoloty towarowe Ił-96T.

Do pilotowania samolotem wystarczy dwóch pilotów. Do pilotażu mają ono szklany kokpit z sześcioma kolorowymi wyświetlaczami LCD. Sterowanie samolotem odbywa się za pomocą systemu fly-by-wire. Skrzydła samolotu zaopatrzone są w umocowane na ich końcówach winglety.

Aeroflot odebrały pierwszy samolot Ił-96 w 1993 roku. W sumie dostarczono do niego 6 maszyn w wersji Ił-96-300. Przewoźnik planował zamówienie ich większej ilości ale dalsze zamówienia nie nastąpiły. Mimo, że były tańsze to nie wytrzymały ona konkurencji ze strony zachodniej konstrukcji, które są wygodniejsze dla pasażerów i tańsze w późniejszej eksploatacji.

Proces wycofywania samolotów Ił-96 z Aerofłotu rozpoczął się pod koniec 2013 roku. Wraz z końcem marca 2014 roku z użytkowania wycofano dwie ostatnie maszyny tego typu. Ostatni lot odbył się 30 marca 2014 roku z Moskwy wo Taszkientu. Samoloty zostały zastąpione przez maszyny Boeing 777-200.

W flocie Aeroflotu samolot obsługiwał m.in. trasy Moskwa - Szanghaj, Moskwa - Delhi czy Moskwa - Chabarowsk, Moskwa - Pietropawłowsk na Kamczatce.

Jedyną linią lotniczą wykorzystującą samoloty Ił-96 w wersji pasażerskiej zostanie kubański narodowy przewoźnik Cubana de Aviacion. Ma ona w swojej flocie trzy takie maszyny. To ten przewoźnik może być ewentualnym nabywcą wycofanych z Aerofłotu maszyn. Gdyby tak się stało byłby to dobra wiadomość dla rosyjskiego przewoźnika - rynek bowiem na te samoloty niemal nie istnieje. Jak podaje rosyjski portal lotniczy Aviation EXplorer pojedynczy pasażerski Ił-96 wyceniany jest na 15 mln dolarów.

Sankcje gospodarcze nałożone na przez USA na Kubę w 1962 uniemożliwiały jej zakup produkowanych w Stanach Boeingów lub nawet europejskiego Airbusa, z powodu stosowania w nim części produkowanych w USA.

Z samolotu tego typu korzystają nadal najwyższe władze Rosji - prezydent i premier. Z Putinem i z tym samolotem związana jest zresztą ciekawa historia. W 2005 roku samolot, którym leciał Władimir Putin, miał usterkę drzwi w Turku w Finlandii. Uwięziła ona Putina. na pokładzie samolotu. Drzwi Iła-96 otworzono wówczas... przy pomocy siekiery.

Także Fidel Castro ma do swojej dyspozycji samolot Ił-96. Samolot ten ma kabinę VIP dla Castro i może on być skonfigurowany także do lotów komercyjnych. Na pokładzie samolotu Castro ma do dyspozycji wygodną sofę, na której może odpoczywać lub czytać książki z podręcznej biblioteczki. Jest także odtwarzacz DVD, barek z alkoholem, są skórzane siedzenia.

 
Więcej o: Aeroflot

Dodaj mojeprzeloty.pl do ulubionych na portalach społecznościowych:


Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail? Zapisz się do bezpłatnego biuletynu portalu mojeprzeloty.pl:

Adres e-mail: 

Europa jest Ci winna 3 000 zł! Należy Ci się zwrot podatku!

Tanie parkingi przy i na lotniskach:
Parking Bydgoszcz (Szwederowo)
Parking Gdańsk (Rębiechowo)
Parking Katowice (Pyrzowice)
Parking Kraków (Balice)
Parking Łódź (Lublinek)
Parking Poznań (Ławica)
Parking Warszawa (Modlin)
Parking Warszawa (Okęcie)
Parking Wrocław (Strachowice)
Parking Berlin Schonefeld
Parking Drezno


Przejazdy na lotniska, przewozy z lotnisk:
Przejazdy Gdańsk (Rębiechowo)
Przejazdy Katowice (Pyrzowice)
Przejazdy Kraków (Balice)
Przejazdy Łódź (Lublinek)
Przejazdy Poznań (Ławica)
Przejazdy Warszawa (Okęcie)
Przejazdy Wrocław (Strachowice)
Przejazdy Berlin (Tegel)
Przejazdy Berlin (Schönefeld)
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Liverpool
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Mediolan (Begamo)
Przejazdy Piza
Przejazdy Sztokholm (Skavsta)
Przejazdy Turyn
Przejazdy Trapani


Biuletyn

Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail.

Wpisz adres e-mail:

   (C) 2004-2018 mojeprzeloty.pl | Korzystając ze strony zgadzasz się z polityką prywatności i cookies