mojeprzeloty.pl
O portalu | Społeczność | Reklama | Media | Praca | Kontakt
Nowości dla pasażerów, promocje lotnicze na tanie bilety lotnicze oferowane przez tradycyjne i tanie linie lotnicze. Nowe trasy, noclegi i ubezpieczenia turystyczne.
promocjelinie lotniczetrasybilety lotniczelotniskaubezpieczenianoclegiOferty specjalne Lufthansy >

mojeprzeloty.pl > Nowości > Oszczędność rządu czy szum medialny? Donald Tusk będzie latał samolotami rejsowymi

 

2007-12-02 Oszczędność rządu czy szum medialny? Donald Tusk będzie latał samolotami rejsowymi

 
Nowy premier postanowił, że zamiast korzystać z rządowego samolotu, tam gdzie to możliwe, będzie wybierał loty rejsowe linii lotniczych.
 


Decyzja ta ma na celu obniżenie kosztów utrzymania rządu poprzez zredukowanie wydatków na podróże służbowe. Ale czy naprawdę tak się stanie? A może jest to tylko populistyczne działanie, które ma pokazać ludziom, że nowa władza nie lubi przywilejów?

"Premier wszędzie, gdzie będzie to możliwe, chce korzystać z rejsowych lotów." - mówi rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka.

"Przede wszystkim chodzi o zdrowy rozsądek, żeby było najtaniej." – dodaje minister Paweł Graś.

Całkowity koszt lotu samolotem rządowym TU-154 M wynosi 36 tysięcy 415 zł za każdą godzinę lotu. Bilet na lot rejsowy może być nawet kilkadziesiąt razy tańszy. Różnica ta jest jeszcze większa, jeżeli podróż trwa wiele godzin.

"Nie wygłupiajmy się: to są groszowe koszty w skali państwa. Trzeba brać pod uwagę, że z premierem leci delegacja i wszystkim trzeba będzie kupić bilety. Zresztą trudno sobie wyobrazić, by premier np. kończył szybko rozmowy w sprawie miliardowego kontraktu tylko dlatego, że ma akurat za chwilę samolot." - mówi Jan Dziedziczak, poseł PiS.

Podobną próbę rezygnacji z samolotu rządowego podjął wcześniej Leszek Miller. Wyczarterował on samolot do Londynu, ale później okazało się, że koszty lotu były znacznie wyższe od kosztów przelotu samolotem rządowym.

Trzeba także zauważyć, jak podkreśla rzecznik sił powietrznych, podpułkownik Wiesław Grzegorzewski, że za nieużywany rządowy samolot i tak trzeba płacić.
"Samoloty 36. Pułku i tak muszą wylatać zaplanowaną rocznie liczbę godzin - zrobić tzw. naloty - bez względu na to, czy VIP-y latają nimi, czy nie." - dodaje.

"Czasami premier musi nagle wracać do kraju. Co wtedy? Czarterować dodatkowy lot?". W przypadku oficjalnej wizyty rządu sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ na lotnisku czeka na premiera powitalna delegacja."Przecież nie podkołuje się do nich rejsowym lotem, pasażerowie nie będą czekać, aż skończy się przywitanie" - mówi były szef BOR Mirosław Gawor. "Przez jego kolegów z Europy będzie to przyjmowane jako dziwactwo. Premier będący na ważnej konferencji nie może być uzależniony od rozkładu lotów, bo to jest śmieszne" – zauważa Leszek Miller.

"Skoro są rządowe samoloty i na ich utrzymanie idą pieniądze, to nie ma powodu, by premier z nich nie korzystał. Zwłaszcza, że robią tak prawie wszyscy premierowie. To jeden z wielu ruchów Donalda Tuska pod publiczkę." - powiedział Jan Dziedziczak, poseł PiS.

---
opracowano na podstawie Dziennika

 

Dodaj mojeprzeloty.pl do ulubionych na portalach społecznościowych:


Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail? Zapisz się do bezpłatnego biuletynu portalu mojeprzeloty.pl:

Adres e-mail: 

Europa jest Ci winna 3 000 zł! Należy Ci się zwrot podatku!

Tanie parkingi przy i na lotniskach:
Parking Bydgoszcz (Szwederowo)
Parking Gdańsk (Rębiechowo)
Parking Katowice (Pyrzowice)
Parking Kraków (Balice)
Parking Łódź (Lublinek)
Parking Poznań (Ławica)
Parking Warszawa (Modlin)
Parking Warszawa (Okęcie)
Parking Wrocław (Strachowice)
Parking Berlin Schonefeld
Parking Drezno


Przejazdy na lotniska, przewozy z lotnisk:
Przejazdy Gdańsk (Rębiechowo)
Przejazdy Katowice (Pyrzowice)
Przejazdy Kraków (Balice)
Przejazdy Łódź (Lublinek)
Przejazdy Poznań (Ławica)
Przejazdy Warszawa (Okęcie)
Przejazdy Wrocław (Strachowice)
Przejazdy Berlin (Tegel)
Przejazdy Berlin (Schönefeld)
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Liverpool
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Mediolan (Begamo)
Przejazdy Piza
Przejazdy Sztokholm (Skavsta)
Przejazdy Turyn
Przejazdy Trapani


Biuletyn

Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail.

Wpisz adres e-mail:

   (C) 2004-2018 mojeprzeloty.pl | Korzystając ze strony zgadzasz się z polityką prywatności i cookies