mojeprzeloty.pl
O portalu | Społeczność | Reklama | Media | Praca | Kontakt
Nowości dla pasażerów, promocje lotnicze na tanie bilety lotnicze oferowane przez tradycyjne i tanie linie lotnicze. Nowe trasy, noclegi i ubezpieczenia turystyczne.
promocjelinie lotniczetrasybilety lotniczelotniskaubezpieczenianoclegiOferty specjalne Lufthansy >

mojeprzeloty.pl > Nowości > LOT: Wyniki za 2005 rok

 

2006-02-11 LOT: Wyniki za 2005 rok

 
W pierwszym pełnym roku po całkowitej liberalizacji polskiego nieba, Polskie Linie Lotnicze LOT nadal pozostają liderem na rynku. W 2005 r. z usług LOTu skorzystało ponad 3,5 miliona pasażerów, zaś sam przewoźnik wypracował 89 mln złotych zysku netto.
 


Przewozy pasażerów płatnych w działalności rozkładowej ogółem wyniosły 3 553 681 i były wyższe niż w 2004 r. o 1,7%. Na połączeniach zagranicznych rozkładowych wzrosły o 2,7% przy czym na dalekim zasięgu (USA i Kanada) o 11,1% a na średnim zasięgu o 1%. Na połączeniach krajowych przewozy pasażerów płatnych były niższe od ubiegłorocznych o 1,4%, co jest niewątpliwie wynikiem rozwoju bezpośrednich połączeń z portów regionalnych. Od 2005 r. loty czarterowe realizowane są przez Centralwings spółkę zależną LOT-u, stąd ogólna liczba pasażerów w 2005 r. jest niższa od odnotowanej w 2004 r. Należy jednak pamiętać, że poprzez Centralwings LOT partycypuje w najlepiej rozwijającym się segmencie rynku tanich przewozów. Współczynnik wykorzystania miejsc wyniósł 74 % i nie zmienił się w stosunku do 2004 r.

"Największy wzrost liczby pasażerów odnotowaliśmy w ubiegłym roku w rejsach do USA i Kanady. Nasze przewozy wzrosły tu o ponad 11%. Odpowiadając na rosnące zainteresowanie pasażerów w 2006 r. wynajmiemy dodatkowy, siódmy samolot Boeing 767. Na połączeniach średniodystansowych, gdzie najbardziej konkurujemy z tanimi liniami wzrost przewozów był znacznie mniejszy i wyniósł 1 %. Niewątpliwie LOT musi podjąć zdecydowane działania, aby utrzymać swój udział w rynku. Rozwój segmentu tzw. tanich przelotów, sprawia, że podróże lotnicze szybko stały się bardziej dostępne. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ci pasażerowie, wcześniej czy później skorzystają również z usług LOT-u. Nie zwalnia nas to jednak z konieczności znacznej poprawy naszej oferty" – powiedział Tomasz Kopoczyński, p.o. Prezesa Zarządu PLL LOT.

Przychody z działalności podstawowej w 2005 r. wyniosły 2 771,8 mln zł i były niższe od osiągniętych w 2004 r. o 4,9%. Koszty działalności podstawowej w tym samym okresie wyniosły 2 679,5 mln zł i były o 10,5% niższe niż w 2004 r. Spadek kosztów to efekty przeniesienia działalności czarterowej do Centralwings oraz wdrożonego w firmie programu oszczędnościowego "500 mil".

Zysk z działalności podstawowej w 2005 r. wyniósł 92,3 mln zł. Rok wcześniej (2004) LOT poniósł stratę na działalności podstawowej w kwocie 78,1 mln zł.

"Dodatni wynik finansowy w minionym roku nie oznacza, że Spółka zrealizowała wszystkie zakładane na ten rok cele – podkreśla Tomasz Kopoczyński. - Pogorszeniu uległy np. wskaźniki regularności i punktualności, mające bezpośredni wpływ na ocenę produktu przez klientów. Bez wątpienia na percepcję LOT-u przez pasażerów wpłynęły oszczędności poczynione w dwóch ostatnich latach. Poważnie analizujemy czy nie zmodyfikować niektórych decyzji, choć konieczność wykonania planu oszczędności nie podlega dyskusji – dodał Tomasz Kopoczyński.

Zysk brutto po uwzględnieniu ujemnego salda pozostałej działalności operacyjnej oraz dodatniego salda przychodów i kosztów finansowych, wyniósł 103,4 mln zł. Po uwzględnieniu podatku odroczonego zysk netto wyniósł 89 mln złotych.

 
Więcej o: LOT

Dodaj mojeprzeloty.pl do ulubionych na portalach społecznościowych:


Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail? Zapisz się do bezpłatnego biuletynu portalu mojeprzeloty.pl:

Adres e-mail: 

Europa jest Ci winna 3 000 zł! Należy Ci się zwrot podatku!

Tanie parkingi przy i na lotniskach:
Parking Bydgoszcz (Szwederowo)
Parking Gdańsk (Rębiechowo)
Parking Katowice (Pyrzowice)
Parking Kraków (Balice)
Parking Łódź (Lublinek)
Parking Poznań (Ławica)
Parking Warszawa (Modlin)
Parking Warszawa (Okęcie)
Parking Wrocław (Strachowice)
Parking Berlin Schonefeld
Parking Drezno


Przejazdy na lotniska, przewozy z lotnisk:
Przejazdy Gdańsk (Rębiechowo)
Przejazdy Katowice (Pyrzowice)
Przejazdy Kraków (Balice)
Przejazdy Łódź (Lublinek)
Przejazdy Poznań (Ławica)
Przejazdy Warszawa (Okęcie)
Przejazdy Wrocław (Strachowice)
Przejazdy Berlin (Tegel)
Przejazdy Berlin (Schönefeld)
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Liverpool
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Mediolan (Begamo)
Przejazdy Piza
Przejazdy Sztokholm (Skavsta)
Przejazdy Turyn
Przejazdy Trapani


Biuletyn

Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail.

Wpisz adres e-mail:

   (C) 2004-2018 mojeprzeloty.pl | Korzystając ze strony zgadzasz się z polityką prywatności i cookies