mojeprzeloty.pl
O portalu | Społeczność | Reklama | Media | Praca | Kontakt
Nowości dla pasażerów, promocje lotnicze na tanie bilety lotnicze oferowane przez tradycyjne i tanie linie lotnicze. Nowe trasy, noclegi i ubezpieczenia turystyczne.
promocjelinie lotniczetrasybilety lotniczelotniskaubezpieczenianoclegiOferty specjalne Lufthansy >

mojeprzeloty.pl > Nowości > LOT: Rosną przewozy lotnicze

 

2004-02-04 LOT: Rosną przewozy lotnicze

 
Polskie Linie Lotnicze LOT po raz kolejny odnotowały wzrost liczby przewiezionych pasażerów. Z usług największego polskiego przewoźnika skorzystało w 2003 roku ponad 3,7 miliona pasażerów - o ponad 310 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym.
 


Na zagranicznych połączeniach rozkładowych LOT przewiózł w ubiegłym roku ponad 2,5 miliona pasażerów (8,9 % więcej niż w 2002 r.). Na rozkładowych połączeniach dalekiego zasięgu (USA i Kanada) przewozy zmalały o 0,6% do 428 tys. pasażerów. Znacznie poprawiły się natomiast wyniki na rozkładowej działalności przewozowej na połączeniach średniego zasięgu (Europa i Bliski Wschód), gdzie LOT zanotował wzrost o ponad 11%, co oznacza, że z tych połączeń skorzystało ponad 2,1 miliona pasażerów.)

W stosunku do roku 2002 poprawił się również wskaźnik wykorzystania miejsc, który w 2003 roku wyniósł 72,2 % (wzrost o 2 %). W nieznacznym stopniu wzrosło też oferowanie (wzrost o 1,7 %) oraz ilość rejsów (wzrost o 5,4 %).

"Rynek przewozów lotniczych przechodził w ubiegłych latach jedno z najgłębszych załamań w swojej historii. Według danych IATA światowe przewozy pasażerskie spadły w ubiegłym roku ogółem o ponad 3 %. Jednak już od września w statystykach przewozów można zaobserwować tendencję wzrostową, np. w listopadzie ubiegłego roku światowe przewozy pasażerskie wzrosły już o 5,9%. Pozwala to sądzić, że potencjalni pasażerowie odzyskują zaufanie do tej formy transportu. W tym kontekście wyniki przewozowe LOT-u, świadczą o tym, że w sposób właściwy dostosowujemy do oczekiwań rynku siatkę naszych połączeń. Obserwujemy też coraz lepsze efekty elastycznej polityki cenowej oraz współpracy z partnerami z sojuszu Star Alliance." - powiedział Marek Grabarek, prezes linii LOT.

Na dobre wyniki przewozowe wpływ miało rozpoczęcie współpracy z liniami zrzeszonymi w Star Alliance, którego pełnoprawnym członkiem LOT został w październiku 2003 roku. Dotychczas podpisano umowy o współpracy, w tym o wspólnej eksploatacji połączeń z Lufthansą, Austrian Airlines, bmi, United i ANA, co w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę wyników na poszczególnych trasach obsługiwanych wspólnie z tymi przewoźnikami. Dotyczy to szczególnie współpracy z Lufthansą i Austrian Airlines, która natychmiast po jej rozpoczęciu zaowocowała znacznymi przyrostami przewozów, wpływów i w konsekwencji poprawą rentowności połączeń do Niemiec i Austrii. Dzięki podjęciu współpracy z przewoźnikami takimi jak All Nippon Airways, z którymi LOT do tej pory nie współpracował, nasi pasażerowie będą mieli dobrze zorganizowaną podróż nawet w najdalszy zakątek świata, a partnerzy LOT-u będą dbać o niego zgodnie z wysokimi standardami sojuszu Star Alliance. W najbliższym czasie planowane jest podjęcie podobnej współpracy z innymi członkami Star Alliance.

Coraz więcej osób korzysta z połączeń krajowych. W 2003 roku skorzystało z nich ponad 819 tysięcy pasażerów - o ponad 14% więcej niż rok wcześniej. Wzrost przewozów na siatce krajowej idzie w parze ze wzrostem oferowania o 2,6% i wskaźnika wykorzystania miejsc, który osiągnął 58,1% (wzrost o 6,8%). Niezwykle korzystnym miesiącem dla przewozów krajowych był maj - po raz pierwszy w historii firmy przekroczono barierę 3 tys. pasażerów przewiezionych jednego dnia w lotach krajowych i 75 tys. w ciągu jednego miesiąca.

"W ciągu ostatnich pięciu lat przewozy pasażerskie ogółem na liniach krajowych wzrosły prawie dwukrotnie - z poziomu 434 tysięcy pasażerów w 1998 roku do prawie 820 tysięcy pasażerów w 2003 roku. Stała wzrostowa tendencja, którą obserwujemy od kilku lat, wynika m.in. z dostosowywania siatki połączeń do oczekiwań pasażerów podróżujących służbowo, ale też do potrzeb zagranicznego ruchu tranzytowego. Nie bez znaczenia są również atrakcyjne ceny biletów zaproponowane przez LOT. Warto przypomnieć o ofercie przelotów krajowych za 95 złotych." - dodał Marek Grabarek.

Skomplikowana sytuacja panuje wciąż na rynku przewozów czarterowych. W ubiegłym roku egzotyczne zakątki świata odwiedziło na pokładach samolotów LOT-u ponad 369 tys. pasażerów, o 2,7 tysiąca mniej niż rok wcześniej. W wyniku zmniejszenia oferowania, nieznacznie poprawił się wskaźnik wykorzystania miejsc w samolotach czarterowych, który wyniósł 77,5%. Na wyniki czarterowe znaczący wpływ miał konflikt w Zatoce Perskiej.

 
Więcej o: LOT

Dodaj mojeprzeloty.pl do ulubionych na portalach społecznościowych:


Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail? Zapisz się do bezpłatnego biuletynu portalu mojeprzeloty.pl:

Adres e-mail: 

Europa jest Ci winna 3 000 zł! Należy Ci się zwrot podatku!

Tanie parkingi przy i na lotniskach:
Parking Bydgoszcz (Szwederowo)
Parking Gdańsk (Rębiechowo)
Parking Katowice (Pyrzowice)
Parking Kraków (Balice)
Parking Łódź (Lublinek)
Parking Poznań (Ławica)
Parking Warszawa (Modlin)
Parking Warszawa (Okęcie)
Parking Wrocław (Strachowice)
Parking Berlin Schonefeld
Parking Drezno


Przejazdy na lotniska, przewozy z lotnisk:
Przejazdy Gdańsk (Rębiechowo)
Przejazdy Katowice (Pyrzowice)
Przejazdy Kraków (Balice)
Przejazdy Łódź (Lublinek)
Przejazdy Poznań (Ławica)
Przejazdy Warszawa (Okęcie)
Przejazdy Wrocław (Strachowice)
Przejazdy Berlin (Tegel)
Przejazdy Berlin (Schönefeld)
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Liverpool
Przejazdy Londyn (Luton)
Przejazdy Mediolan (Begamo)
Przejazdy Piza
Przejazdy Sztokholm (Skavsta)
Przejazdy Turyn
Przejazdy Trapani


Biuletyn

Nowości, promocje przewoźników, aktualne loty w Twojej skrzynce e-mail.

Wpisz adres e-mail:

   (C) 2004-2018 mojeprzeloty.pl | Korzystając ze strony zgadzasz się z polityką prywatności i cookies